Láka Vás predstava, že ležíte na gauči, pripojíte sa na mobil cez internet v PC a môžete spkojne chatovať cez obľúbeného klienta, alebo browsovať napr. cez Operu-mobile? Mňa teda ano!. Má to niekoľko praktických výhod. Napríklad z rodinnych príslušníkov chce byť stále niekto u PC a notebooku. S hrôzou som zistil, že už doma nestačia ani dva stroje. Takže môžem sa odobrať na obľúbené miesto bez výčitiek, že nechcem stále niekoho pustiť k PC a v kľude sa “naroutovať” cez bluetooth k domácej internetovej sieti. Keďže mám v mobile len 10MB balik dát, dokonca mi to vyhovuje, lebo sa pripojím na kvalitnejšiu Operu mobile, ktorá nešetrí dáta ako Opera-mini a browsovanie je hneď veselšie. Predpokladám, že sa dajú využiť aj aplikácie typu GoogleEarth, Symella na p2p, internetové rádio-TV-statické kamery vo svete a podobné, ktoré si kvôli malému predplatenému objemu dát nemôžem inak dovoliť. ..
Tak poďme nato. Čo k tomu potrebujeme:
1. Doporučujem čo najnovši fw telefónu a mobil s pripojením bluetooth
2. Doporučujem taktiež najnovšie ovládače na BT, ja som skúšal Widcomm 5.1.0.2800 (vysvetlenie použitia v komentároch pod downloadom) . Nevidím však dôvod, aby ste najprv nevyskúšali Vaše stávajúce ovládače a zbytočne sa s novými nezdržiavali. Keď presne dodržíte tento postup a nepôjde to, je to jedna z možností nápravy.
3. M-Router – program do PC, ktorý nám vlastne presmeruje internetové spojenie z PC na mobilný telefón.
4. Aplikáciu do mobilu menom Gnubox s60v3rd. Tu je trosku problém, lebo ho treba certifikovať. Návod je tiež na mojom blogu. Kto si raz vytvorí certifikačný kľúč, nemá počas jeho doby platnosti problém certifikovať ďalšie app v priebehu pol minúty.
5. Samozrejme PC s internetovým pripojením ktoré chcete zdieľať a zariadenie bluetooth.
Na úvod musím ešte napísať, že routovanie sa dá realizovať aj bez programu m-Router. Tento program sa dá vlastne nahradiť vlastnými nastaveniami vo Windows XP. Žiaľ závisí to na viacero nastaveniach a typu internetového pripojenia. Tieto nastavenia som nedokázal nastaviť na typ svojho pripojenia a ani gnubox v mobile sa netváril práve prívetivo. Výsledkom bolo, že XP mi začalo štartovať asi 10min (hľadal asi môj mobil 🙂 alebo niečo čo sám neviem čo som zle nastavil ). Zdravie mi bolo prednejšie, tak som použil m-Router. Bližšie o tom na fóre N73.eu, užívateľ O_K. Odtiaľ vedie odkaz na postup bez m-Routera. Základný link kde sa treba ale najprv zaregistrovať je tu. Alebo niečo podobné som našiel na gsmspain.com (treba tam kliknúť do menu Programas (španielsky) . Alebo Symbianforum, kde je to vlastne popísané česky. Vyskúšajte a budem rád keď dáte vedieť.

Než začnete:

Tento postup ktorý som tu už raz zverejnil, sa nedá realizovať bez ďalších podporných nastvení. Tieto nastavenia smerujú k oklamaniu Gnuboxu. Podľa jednoducheho návodu na N70 by sa mal spustit Gnubox a postupovať takto:
a) Voľby-Install-create records (v podstate sa vytvorí novy prístupový bod “Bt” v mobile)
b) Voľby-Exit
c) Spustite gnubox
d) Voľby-2box Bluetooth-Serial port a potvrdíme hlášku …require encryption… OK
e) Voľby-Debug-Bring up IF
Výsledkom však bolo, že ma zavalilo hneď niekoľko desiatok užívateľov otázkami, že Gnubox hlási preplnenú pamäť a skončil. Preto je nasledujúci postup trošku zložitejší. Ďalej som pri prvom pripojení zistil, že pozadie Gnuboxu sa zmení na bledomodro a detekuje vždy len COM5!. Neviem či to robí len u mňa, alebo je v Gnuboxe nejaka chyba,Gnubox
ale nech som mal port na spojenie akýkoľvek, vždy sa tam objavil len COM5. Tak od začiatku vždy nastavujem na spojenie len ten. V obsadenom systéme ho bude problém uvoľniť, ale vyskušajte to aj s iným portom, uvidí sa ako to ten Gnubox myslí. Ked nie, reinstall XP …

Postup:

1. Ovladace widcomm silne doporucujem doinstalovat – aj ked to ide so základnými SP2 – ale vysledky pripojenia na záver sú nestabilné.
2. Vyselektovat BT serial port na COM5, sparovat mobil a nastavit v Local Services COM port na Startup Automatically(aj ked bude m-R protestovat, ale ideme teraz podľa nastavení ako bez m-Routera).
3. Nainstalovat m-Router, nakonfigurovať a vypnúť. Hlášku, že je nastavený COM port na Startup automatically dajte ignorovať bez reštartu.
4. Upraviť registre (možno to nie je nutné, ale pre istotu): HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters
IPEnableRouter=1 a reštart.
5. Instalacia certifikovaného Gnuboxu do mobilného telefónu.
6. Vytvoriť v mobile APN: Bt (data call/dátové volanie/, 2222, meno, heslo/dal som svoje do systému – nie je podm./, nevyžadovat heslo, autentif: normally, rozsirene nastavenia: PPP: ano, Pouzit script: ano, Script: žiadny). Urobit si aj kopiu Bt(01) ak by sa niečo nezadarilo. V prípade chyby a delete records v Gnuboxe by ste ho museli tvoriť znova.
7. Gnubox: set RAS login script-auto set modem ID-create records-exit-open-2box bt serial port – require encryption OK- test comm channel. Sledujeme ikony v Tray.. v mobile sa vytvorí súbor c:\nokia\ctest.txt a malo by byť v ňom: 123456Error = 0    78 Error = -3
8. Spustiť Operu cez apn Bt aj keď sa nepripojí (sledujeme ikony v Tray), vypnúť Operu. Fajka preč z Widcomm BT COM5 port Startup automatically a spustiť m-Router. Gnubox stále spustený.
9. Pokračujeme v Gnuboxe: Exit-open(to nie je šikan)-delete records-exit-open-create records-exit-open-2box bt serial port-require encryption OK-debug bring up IF … (sledujeme očkom aj ikony v Tray) a teraz je Gnubox taky zmagoreny, že Vám vypíše Connect Open a ste tam! Pozadie Gnuboxu sa zmení na slabomodro a vypise COM5.
10. Pustite Operu a browsujte cez apn “Bt”. Pár okamžikov po “bring up IF” dôjde k prenosu dát medzi zariadeniami, objavia sa informácie o prepojení v bublinkovej nápovede m-Routera a BT v Tray. Pokiaľ ste nespárovali zariadenia podľa postupnosti návodu vyššie, musíte to urobiť teraz pohotovým kliknutím do tejto bublinkovej nápovedy – potom sa objaví požiadavka na spárovanie (Obr.6) . BT v PC sa Vás po spárovaní ešte raz opýta, či má toto spojenie akceptovať trvale – potvrdíte Áno – podobne ako ste to nastavili aj v mobile… Teraz už len stačí vybrať aplikáciu v mobile s pripojením na internet a zvoliť prístupový bod “Bt”. M-Router prenáša dáta a svieti pri tom v Tray na orandžovo, keď ich neprenáša tak na modro a keď je bez spojenia tak na červeno. Ikona BT na zeleno a Vy sa pomaličky presúvate na gauč a vychutnávate spojenie vo svojom mobile… Aplikáciu Gnubox v telefóne už vôbec neotvárajte a nič v nej nemeňte, všetko je nastavené natrvalo (aj keď reinštalujete XP – viď nižššie inštalácia BT s dôrazom na č. portu COM).

Ako vidieť, netreba ani nastavovať zdielanie internetu v sieti, nové prichadzajuce pripojenie a ani modem tak ako je uvedené v postupe bez m-Routera. Dôležité je oklamanie Gnuboxu cez podstrčený apn “Bt” s nastaveným dátovým prenosom… Gnubox si myslí, že je prepojený s PC a vtedy sme mu nastavili m-Router a Gnubox ostáva pracovať nastavený natrvalo  bez tej priblblej hlášky o preplnenej pamäti.. To je základný princíp, ktorý sa mi podaril zistit metódou skúška-omyl. Skusajte a dajte vediet, rad pomozem, nie je to nič ťažké.

POMOCNÉ :

Inštalácia zariadenia BT v PC.

a) Inštaláciu ovládačov BT uvedenej verzie môžete vykonať bez vloženého USB BT v PC. Inštalačka najprv rozbalí svoj balík na miesto podľa uvedenej cesty (vysvetlenie v komentároch pod downloadom súboru zdrojovej stránky). Odtiaľ spustíte Setup.exe. Po ukončení inštalácie zasuniete BT do USB v PC. Ovládače automaticky nájdu nové zariadeniea začnú sa opoznávať a registrovať jednotlive služby BT. Vás zaujíma najviac Bluetooth Serial Port a číslo portu COM na ktorom sa “zahniezdil”. V prípade potreby, alebo ak sa port COM nenainštaloval, môžete nadefinovať jeden alebo viac portov COM kliknutím pravej mysky do ikony BT v Tray (pri hodinách) cez voľbu Advanced Configuration, karta Local Services tlačidlom Add Serial Devices (Obr.1) . Tlačidlom vojdeme do Properties a nastavíme port odstranenim fajky z voľby Startup Automatically (ak tak neurobíte, donúti Vás k tomu program m-Router) (Obr.2) a naopak ponecháme fajku na nastavení Secure Connection. Ostatné aktívne služby BT môžete kľudne povypínať ak ich nevyužívate. K tomu je to všetko. Akurát pripomeniem, že po reinštalácii XP opätovne musíte navoliť to isté č. COM portu, s ktorým ste teraz konfigurovali m-Router a v mobile gnubox. Čiže potom pridávame dovtedy COM porty, kym sa nevytvorí por.č. portu podľa našej potreby, nakonfigurujete ho a ostatné porty zas odstránite. V Gnuboxe v mobile nie je potom potrebný žiaden zasah.

b) Spustite BT v mobilnom telefóne tak, aby bolo nastavené, že Vás vidia všetky zariadenia. Kliknite na My Bluetooth Places v Tray ľavou myškou a otvoríte zariadenia v Exploreri (Obr.3) . Kliknite na ikonu My Device a tam pravou myškou na ikonu My Bluetooth Serial Port Manual Startup a zadajte Enable (Obr.4) . Súčasne ste si preverili či je nastavenie portu správne (vo voľbe Properties). Nie je podmienkou, ale výhodné je už teraz mobilné zariadenie spárovať s PC (Kliknite na ikonu Entire Bluetooth Neighborhood (Obr.3) , tam nájdete ikonu Vášho mobilu ako BT zariadenia – kliknite pravou myškou do kontextového menu a zadajte voľbu Pair Device (Obr.5) , stačí jednoduché heslo napr. 123 na oboch stranách (Obr.6) . Vzápätí Vám pípne mobil a pýta si to isté heslo. Potom v nastaveniach BT mobilu autorizujte svoj PC, aby Vas trvale pripájal bez overenia… a nebude Vás otravovať táto hláška neskoršie pri každom pripojení…

Inštalácia programu m-Router.

M-Router jednoducho nastavíme pri inštalácii pár kliknutiami. Odblokujte ho vo firewalle podľa Vašich nastavení. Ak máte nejaký fw nastavený, mal by program m-Router ohlásiť automaticky a Vy ho povoľte. Na začiatku inštalácie sa objaví sprievodca (Obr.7) . Pokračujeme a nasleduje vyhľadanie Vášho mobilného zariadenia (Obr.8) . Počkajte až zdetekuje Váš mobil. Ďalej. Objaví sa okno Selected Bluetooth Device (Obr.9) . Tu dáme fajku preč z Automatically connect. Dokončiť. Klikneme do m-rotera ľavou myškou v Tray a otvoria sa nám ďalšie dialógy. Je na Vás či má m-Router štartovať pri štarte Windows (Obr.10) . Vojdeme do karty Advanced Settings a nastavujeme podľa obrázka (Obr.11) . Ďalej kliknite na tlačidlo View. Na ľavej strane vyselektujte svoj COM port a preneste ho šipkou do pravého okna (Obr.12) . Pre kontrolu opäť pozrite do dialógu Advanced Settings – pribudne tam Váš COM port (Obr.13) . Close. Nechajte ho pustený na pozadí v Tray. Je zbytočné skúšať v tomto štádiu “Connect” a podobné testovanie spájania s mobilom. Len si to rozhasíte. To je všetko k m-Routeru.

Želám Vám príjemné skúšanie a zážitky s neobmedzeným pripojením v mobilnom telefóne!

Reklamy

75 komentárov to “Routovanie s N73”

 1. Lapkka Says:

  Vlasyk, dakujem za navod.Len prosim nevies ci tento postup funguje aj na E50? Pretoze na tej mojej som to skusal – vsetko pekne podla navodu islo. Len pri nastavovani v Gnuboxe mi po volbe Debug-Bring up IF vypise GnuBox: Funkcia nema podporu. MRouter telefon najde, ale nejde ho pripojit – vypisuje chybu, ze sluzba nemohla byt najdena na zariadenii alebo bluetooth nie je zapnuty…Dakujem!

 2. atec Says:

  Tiež vďaka za návod, mne pre zmenu GNUBOX v poslednom kroku (Debug – Bring up IF) v mojej N73 vypise “Memory full. Close some applications a try again”.
  Nejaka rada?
  Vďaka.

 3. vlasyk Says:

  Fuuha, tak to bude trosku problem, tusim to ale jeden cas aj mne robilo spociatku, po reinstalacii xp, zmene ovladacov BT a opatovnej certifikacii to proste nabehlo. Je este spusta navodov , niekto radil volbu use m-Router v Gnuboxe.. Rad by som poradil viac ale nic ma nenapada len oprasit podobne postupy na fore ak toto nepomaha… Dajte este vediet ako pokracujete. E50 neviem, nezachytil som uzivatela co by sa pochvalil. Ale nestracal by som nadej a este hladal a skusal…

 4. Martin Mokry Says:

  Nemohu než se připojit s díky za tvůj návod.
  Je stručný a přehledný. Ale bohužel mám stejný problém jako atec. Když dám Debug -> Bring up IF tak mi to napíše Gnubox: pamět je plná ukončete některé aplikace. Přitom nemám nic jiného spuštěného a asi před 3 dny jsem provedl restart telefonu do základního nastavení od výrobce takže bych ho neměl mít ničím zahlcený. Když pak zkusím Operu s přístupovým bodem Bt a dám připojit na např. http://www.seznam.cz tak mi to napíše Info – Colud not locate remote server. Nevíte proč mi Gnubox tedy píše tu zprávu o Plné paměti?
  A ještě jedna otázka v originálním prohlížeči v telefonu se mi neukazuje přístupový bod Bt. čím to.
  Děkuji za odpověd s pozdravem Martin

 5. Martin Mokrý Says:

  Ještě dodávám že jsem provedl i úplnou přeinstalaci XP. A mám nainstalovány všechny ovladače a a programy podle tvého návodu.

 6. vlasyk Says:

  No zacinam sa cudovat ako je to mozne. Mam este jednu verziu m-Routera, pohladam ked tak ovladace BT 4…700. Este ako si certifioval Gnubox? Gnubox Ti aspon vypise cislo portu COM? Aky mas fw. Ja predposledny ME. Snad na to prideme nejako

 7. rose263 Says:

  Vlasyk, nedaří se mi. M-router mi vůbec nenajde můj telefon i když jsem schopen přes BT provádět synchronizaci a dostat se do telefonu na vnitřní paměť i na kartu. Nedokázal jsem ani zprovoznit tebou doporučované ovladače Widcomm, mám proto BlueSoleil – ty mi byly dodány s BT adaptérem. Byl by nějaký nápad co dělat. Díky

 8. krteq Says:

  Ahoj,
  Ked si dal v gnubox Install/Creat record, mohol si editovat v mobile “Miesta pristupu” ? Mna tam vobec nepusti.

  Dik pa

 9. vlasyk Says:

  To Rose: Bud m-Router nechce spolupracovat s BT Soleil alebo mas zle nastaveny – nevytvoreny – nepovoleny seriovy port, alebo neviditelny telefon. To ze Suite spolupracuje este nic neznamena. Nesedi Ti na tom come este nieco? Mas vsetko ostatne povypinane co by mohlo com port obsadzovat? Tymto smerom by som sa uberal nejako, lebo m-Router to opoznat proste musi, to je zaklad. Dalsie trapenie ta caka s Gnuboxom ako pozorujem. Poteste ma niekto a rozbehnite to lebo inak som sa s tym trapil zbytocne 😦

 10. vlasyk Says:

  To krteq: Urcite nie, tiez som si vsimol, ale ked bolo vsetko vypnute ano… samotny “Bt” ale ani potom nie…

 11. kpt.Nemo Says:

  Ahoj, návody jsou super, dokonce certifikace se povedla už na druhý pokus , ovšem v závěrečném bodu nastavení gnuboxu – e) Voľby-Debug-Bring up IF mi foun píše ” Paměť je plná, ukončete některé aplikace a zkuste znovu” vše zbytečné vypnu, ale bez žádného efektu.

  N73, silver, fw V3.06.38.0.0.1, 30.10.2006, RM-133

 12. atec Says:

  Žiaľ, nevyriešil som, len chcem oznámiť, že upgrade fw. v N73 na najnovšiu verziu 3.0704.1.0.1 problém s “Memory full…” v GNUBoxe nevyriešil.

 13. Martin Mokrý Says:

  to vlasyk: mam telefon N93 a tak mam fw
  V11.0.0.34017 Gnubox jsem certifikoval podle tvého návodu a když dám v Gnubox test com channel tak se s PC spojí a když dám vypsat ctset.txt tak je to vše bez chyb. Tak nechápu tu hlášku s plnou pamětí. Ale jak se koukám na ostatní příspěvky tak v tom nejsem sám. Doufám že společnými silami něco zjistíme. Osobně si myslím že bude chyba spíše v Gnubox nežli v Mrouter. A ještě jedna věc která mě trápí. Zkoušel jsem i jiné návody bez Mrouteru ale skončil jsem na tom že mi moje nokia v datových nosičích neukazuje položku datová volání ale pouze jen paketová data. To také nevím proč tak je. Volal jsem operátora ale k ničemu jsem se s nimi nedobral protože tam jsou lidi kteří o takovýhle věcech toho moc neví.

 14. Martin Mokrý Says:

  to atec: díky za oznámení už jsem se na to chystal tak jsem rád že si mě toho ušetřil.

 15. vlasyk Says:

  Prestavam chapat ako som to rozchodil. Medzitym som aj reinstaloval xp a v novom xp to nabehlo tiez bez zasahu do Gnuboxu v mobile. Skuste este zafajknut v m-Routeri Emulate Symbian. Co sa mohlo este stat..: metodu z mojho návodu som pouzil ako druhu ked sa to rozbehlo. Prve som skusal nastavenia xp bez m-Routera. Ci mi teda nepomohlo nejake nastavenie ked som rozbehaval gnubox bez m-Routera, napr. v sietach novovytvorene prichodzie pripojenie cez standardny typ modemu na uvedenom COM alebo podobne v Gnuboxe. Nakoniec ma donutite zmenit fw mobilu, znovu xp a BT prerobit a budem to asi skusat znova, lebo zistujem ze ten navod je nakvedlacku ked to stale nikomu nejde.. 😦

 16. rose263 Says:

  To Vlasyk: Tak už mi to funguje!!! Návody jsou bezva a hodně mi pomohly. Můj hlavní problém byl ovladače na BT, zkoušel jsem BlueSoleil i Widcomm a původně i nastavení bez m-Routeru. Nakonec jsem provedl obnovení systému k bodu obnovy z doby kdy jsem neinstaloval žádné ovladače a běžel na vestavěný BT v SP2. Použil jsem jen BT z XP v SP2 a zkusil jsem vytvořit sériový port a povedlo se, m-Router šel nastavit přesně dle návodu a v Gnuboxu už nebyl problém. V telefonu mi nešel vybrat AP “Bt” ve vestavěném prohlížeči. Už mám nainstalovanou Operu mobile a tam šly AP “Bt” již vybrat. Je to však jen 30 day trial – nemáš náhodou kód na registraci??? (Opera mini se mi tak nelíbí). Jinak ještě jednou děkuji za návody s těmi na N73.eu se to dalo nějak strávit i když toho bylo dost. Nevím proč se mi nedařilo nastavit jiné ovladače, mám pocit že se to pořád pere s těmi z XP i když jsem přepsal jejich zaváděcí soubor na .bak. A ověřil jsem si, že pro BT zařízení se nastavily jiné ovladače, ale na liště mi stále svítila ikona BT od WIN XP společně s ikonou od BlueSoleilu. Tak ostatní to můžou zkusit takto.

 17. vlasyk Says:

  Ok, som rad ze Ti to konecne ide. Mozno to zavisi od tych ovladacov na BT, mne to tiez nabehlo, ked som menil verzie a sachoval prave s nimi. Ale tazko povedat.. No snad sa to podari aj ostatnym. Ak to este nemas tak tu najdes co si hladal: http://muj.edisk.cz/soubor/stahni/27867/9770_opera_keygen.zip_243.46kB.html . Diky ze si dal vediet..

 18. rose263 Says:

  Díky za odkaz, na N73.eu jsem už sehnal starší verzi, ale určitě hned vyzkouším tu tvoji. Opera mobile sice neumí otočení displeje na landscape jako opera mini, ale s programem RotateMe to jde v pohodě. Zase se mi líbí zobrazení stránek i v klasickém přhledném zobrazení. Jinak připojení na net přes mobil jsem se snažil rozchodit hlavně proto, že mě to zajímalo. Myslel jsem, že to ani nevyužiji, opak je pravdou, jedno PC je doma opravdu málo. Střídáme se s dcerou a manželkou. Toto je cesta jak si zasurfovat z gauče a celkem pohodlně.

 19. vlasyk Says:

  Tak mame spolocnu krvnu skupinu… inak Operu najnovsiu si stiahnes aj na dom stranke Opery, ide o ten key… Ja prave pripravujem mobil na zmenu fw, do notasa hodim original system vyrobcu lebo ho chcem dat do servisu. Samozrejme vyskusam nastavenie routovania na XP widcomm od zaciatku ci bude zasa zakopany pes.. Bude sranda ak to nerozchodim.. 🙂

 20. Landys Says:

  Už jsem z toho tumpachovej.Win BT drivery byly nepoužitelné, protože pak nešlo HF (BT Audio, atd.). Ať to zkouším na libovolném PC (dongle MSI i Logitech) a s libovolným founem (N80 i N73), nedaří se mi spojit mRouter s Gnuboxem. Přitom mě všechny ostatní věci jdou, ale za boha se to nespojí. Nevím kde je problém, už jsem i zakázal MS Activesync a další podobné ptákoviny, zkoušel metody s BT net (pevné IP adresy) i přes sériový modem i tuto jednodušší metodu, ale furt nic.
  Kde by ještě mohl být problém?
  Díky za pomoc!

 21. Milan Says:

  Návod je vážně přehledný, ale bohužel se mi nedaří vytvořit COM port, zkoušel jsem to přímo ve win XP sp2, ale nic nenašel, stáhnul jsem Widcomm z netu jak jsi dával odkaz ale nefunguje mi to, má to koncovku “.na” nechápu jak spustit instalaci??. Když jsem nainstaloval ovladače přímo z orig CD od bluetooth, tak se vůbec nehytly, protože to neustále jede přes ty z win XP, i když je odstraním nebo zakážu ve správci. Zkus mi prosím poradit na ten COM???? Díky

 22. rose263 Says:

  To Milan: Pokud budeš chtít vytvořit COM port ve WIN XP sp2: klikni na ikonu Zařízení Bluetooth (v pravo dole v liště) pravým tl.myši, dej zobrazit zařízení Bluetooth,vyber Porty COM a dole tlačítko přidej – měl by se přidat sériový port, který se zobrazí v okně (chvilku to trvá), toto číslo COM musíš dát do m-Routeru. Widcomm jsem nerozchdil.

 23. Martin Mokrý Says:

  to rose263 & vlasyk: tak jsem chtěl zkusit jestli mi to nedělají taky ovladače Bt a odinstaloval jsem je znova jsem připojil BT Xp je našly ale už pro ně nenašly ovladače Mam XP s SP2 pravidelně aktualizovaný a stejně ty ovladače nenašel. Bt mám MSI STAR Key USB Dongle Class 1, 100m dosah. Tento Bt sice na trhu není moc dlouho ale myslel jsem si že by měl být kompatibilní s XP pokud je novější nežly ony tak jako že by spolupracoval se staršími ovladači BT. Jinak ještě jsem našel stránku kde je popsaných pár metod jak rozet net na telefonu tak pokud budete mít čas a chut mrkněte se. Já už jsem z toho všeho zkoušení na prášky. http://gnubox.dnsalias.org/gnubox/sharing.html

 24. rose263 Says:

  To Martin: zkus bod obnovení k nějakému vhodnému datu. Pak to určitě půjde, já si to taky rozhasil a pak takto vrátil zpět.

 25. vlasyk Says:

  To Milan: Uviedol som ze je v komentaroch pod downloadom bt postup na rozbalenie BT. Treba prepisat koncovku na rar. Je tam aj postup na instalaciu. Mam to niekde v textaku. Su vazne dobre a robi sa mi s nimi rychlo a komfortne. Urobil som upravu navodu, ked pojdes podla toho bude to ok..

 26. rose263 Says:

  To Vlasyk: Řekni mi prosím jak probíhala instalace ovladačů. Mně se podařilo přejmenovat na .rar, rozbalit a dle tvého .txt návodu nainstalovat. V tray se mi vytvořila ikona od BT Widcomm a na ploše My BT Places, ale to už nešlo otevřít nebo to bylo prázdné, už nevím. Do této doby si myslím, že bylo vše OK – kdyžtak mi to vyvrať. Pak jsem zastrčil BT adaptér do USB a nedošlo k rozpoznání a zavedení ovladačů automaticky jak jsem doufal. Naskočilo okno WIN s ručním zadáním ovladačů, ale nedokázal jsem najít ve které složce ovl. Widcomm jsou. Když jsem dal automatické zavedení ovl. hodilo mi to ty z WIN. Kde jsem udělal chybu??? Pak jsem se po několikátém pokusu rezignoval a zkusil to s ovl. z WIN což většina lidí psala,že to nejde – ale chytlo se to. Zkus mi přiblížit tu inst. ovladačů kde jsem udělal chybu – někdy bych je rád vyzkoušel. Doufám, že nebyla podmínka nainstalování nějakých sdtarších Widcomm ovl. z CD a pak jen přehrát na novější. Díky za info.

 27. vlasyk Says:

  No mal si dat pravy klik na ikonu BT v Tray a dat start… Odpali sa opoznavanie ovladacov a registrovanie sluzieb… pokial by ti vyhodilo cerveny error, trebalo pouzit patch.. Ja som tieto ovladace daval do holeho systemu a vzalo v pohode, najprv tie SP2 nabehli a potom po onom starte si vsetko prevzal new widcomm…

 28. rose263 Says:

  Díky za radu, až budu mít chuť vyzkouším si to. Zatím mi vyhovují SP2 ovladače. Nerad bych si naboural co jsem pracně s tvoji pomocí dotvořil. BT zatím využívám jen na synchronizaci, vstup na kartu a internet.
  Měl bych, ale jednu otázečku. Nahoře uvádíš info o BT 100-300m. Já mám na 100m a doufal jsem, že mi půjde net přes BT i venku na zahradě. Zatím jsem rád, že mám signál kolem obýváku. Na netu jsem našel, že BT signál funguje na principu nejslabšího článku řetězu. Pokud má N73 dosah BT signálu jen 10m je jedno kolik má adaptér prý bude dosah jen 10m (bez překážek). Nemáš s tím nějaké zkušenosti popř. jak si poci. Díky.

 29. Vlasyk Says:

  Samozrejme mas pravdu. Ked som rozmyslal co dam pekneho do uvodu trepol som tam tuto sprostost… mobil ma obmedzeny dosah, to tam musim zmenit. Dakujem za upozornenie..

 30. mapa Says:

  Dakujem za navod….vsetko funguje tak ako ma…..dokonca som to nastavoval na 2 kompoch a stacilo nastavenie na telefone len raz a vsetko funguje na oboch pocitacoch…..

 31. vlasyk Says:

  Ahoj, to som rad.. Ano, ked uz mas raz nastaveny Gnubox, potom ide aj v dalsich systemoch. Chyba nastane ked zmazes APN, preto ten vychodzi z ktoreho vzislo spojenie je dobre mat pripraveny ako Bt1 v zalohe aby si sa nezdrziaval. Samozrejme po formate fonu vsetko odznova, ale ved uz je to brnkacka… 🙂

 32. rose263 Says:

  Vlasyk: jak mám vytvořit kopii AP BT. Když vlezu do přístupových bodů tak mi BT nejde otevřít a nejde ani vytvořit nový s převzetím nastavení z BT. Prvotní a úplné nstavení AP BT mi komplet provedl automaticky Gnubox, já nic nevytvářel. Jak tedy zkopírovat?

 33. vlasyk Says:

  Teraz uz to nejde, kopia sa da urobit po prvotnom vytvoreni apn Bt, skor nez nanho pustis gnubox… Alebo Delete records v Gnuboxe a znova…

 34. Miro Says:

  chlapci ide mi to na E50.

 35. Miro Says:

  super diki moc ale pekny postup taku tzlozitu vec som este nerobil

 36. vlasyk Says:

  🙂 Sice sa bolo treba potrapit – kto to robi prvy krat – ale hlavne ze to ide a vysledok stoji za to si myslim…

 37. Miro Says:

  teraz osm rozmyslal nadtym ako to co najlepsie pripojit a odpjit a neurobit nejaku hlupost. Mal som totiz v XP bluesoil a nahral som ten widcom. A 1x mi to slo cez obe spustene bluetooth aplikacie. Teraz bluesoil nezapinam a len v mobile damv tom GnuBOX ze bt serial port a aktivujem to cez debug if up. a vtedy dojde k pripojeniu v M-routeri. Odpajam co cez M-router v tray.

 38. eINSTee Says:

  Hmmm. Nemam sice N73 ani ziadne ine N-kove rady nokii, ale 5500 (tiez ma s60v3) a mam jeden big problem. Na mojom kompe mi vypise, ze moja nokia nepodporuje serial port, ale na kamaratovom notebooku zrazu ano. A na PDA sa ces serial port pripojim bez problemov. Nemate niekto nejake naaapady?

 39. vlasyk Says:

  Ak riesis routovanie, postupuj podla navodu. Mne tiez na N73 hlasi ze nema serial port, je to myslene inak. Pokial potrebujes riesit serial port na nieco ine, to uz neviem..

 40. eINSTee Says:

  Idem podla navodu krok za krokom az po ” bring up IF … (sledujeme očkom aj ikony v Tray) a teraz je Gnubox taky zmagoreny, že Vám vypíše Connect Open a ste tam!”
  Lenze jak dam “brig up IF” tak na mna vyskoci telefon z hlaskou “funkcia nema podporu”. A som v koncoch proste 😦
  Uz to skusam x dniii. Skuuusal som asi 3 100% funkcne naaavody. Uz mi pomaly dochadzaju nervy. Keby to nebol odolny telefon, tak uz som aj bez mobilu :/

 41. vlasyk Says:

  Moj odhad je, ze keby si mal nieco zle nastavene, vyhodi Ti inu hlasku. Ked som vselico skusal, vseliake hlasky mi vyskakovali, ale ze nema podporu to nie. Preto sa bojim ci to ide v tvojom mobile. Uz to niekto rozchodil podla mojho navodu na tvojom mobaci? Skus sa s niekym spojit a nahovorit ho na to, ci dospeje k takemu istemu vysledku. Potom to bude jasne.. Ak si teda vsetko dobre nastavil…

 42. eINSTee Says:

  Aaaaleluja. Tak som sa odhodlal to vyskuuusat na notasi a tam to funguje bez najmensich probleeemov (akurat teraz som s tym skoncil a trvalo to asi 5 min). Takze mibila mam nastaveneho. Teraz to uz iba rozchodit na PC.

  P.S.: Ide mi to cez COM 6 a v PC mam tak isto COM 6 tak duuufam, ze uz nebudu problemy.

 43. Vlasyk Says:

  Diky za info. Som rad ze ti to ide.

 44. janov Says:

  Tak uz to ide.Je to fakt o tom oklamani gnuboxu a m-routeru.A ide mi to s win ovladacmi na porte com3.Pripojenie na net mam cez ADSL a pouzivam router Vigor2600vgst.Vdaka Ti ,si sikulka a mas dobru vydrz! Cau…

 45. eINSTee Says:

  Takze dalsi moj postreh…

  Bol som nuteny preinstalovat ovladace Widcom a uz sa mi nedalo znova nastavi COM 6, tak som ho dal na 8. Pridal som ho do M-routera a pravdupovediac som ani nedufal. Ale na moje prekvapenie sa vsetko rozbehlo bez problemov, bez toho, aby som co i len spustil Gnubox. Z coho usudzujem, ze Gnubox sa iba sparuje s konkretnym BT zariadenim a vobec ho netrapi na aky COM mate nastaveny BT. Takze predpokladam, ze po preinstalovani Winow, nebude nutne zadavat ten isty COM, s akym ste konfigurovali Gnubox.

  P.S. Na notebooku aj PC pouzivan ten isty USB BT (takze nemusim ani Gnubox znovu parovat) a na kazdom mam teraz nastaveny iny COM. A vsetko kraaasne funguje. 😉

  Tot vsio.

 46. Vlasyk Says:

  Fajn, taketo veci som nemal cas skusat, takze mozem upravit navod v tej casti COM ako hovoris. Dakujem za info!

 47. Stano Says:

  No tiež som to rozbehal je to fajn. Na notebooku mi to nešlo a nechcelo sa mi preinštalovať win tak som to skusil na desktope cez BT usb, nainštaloval som tie ovladače čo su v popise, potom mrouter a gnubox na tel. Stačilo použit navod čo je v kapitole Než začnete…. a ide to v pohode. Teda aspoň zatial 🙂

 48. rose263 Says:

  To Vlasyk:
  Vím, že jsi někde vzpomínal nutnost připojení stejného čísla portu po reinstalaci v PC. Dnes se mi ztratilo připojení s BT adaptérem a musel jsem ho připojit do jiného USB portu. V nastavení BT od WIN XP jsem znovu vytvořil seriové připojení a samozřejmě mi to hodilo na jiné číslo portu než předtím. Ale po zadání tohoto nového čísla portu do m-Routeru mi šlo opět navázat spojení s PC a surfovat bez jakékoliv změny v telefonu. Snad Ti tato informace k něčemu bude.

 49. SanoLanO Says:

  Na notebooku mam Toshiba bluetooth 2.0 + EDR a
  ani mRouter ani widcomm mi ho nenajde

 50. lukas Says:

  neviem kde spravim v telefone tento krok
  6. Vytvoriť v mobile APN: Bt (data call/dátové volanie/, 2222

  nikde to tam neviem najst

 51. mirec Says:

  ocertifikoval by mi prosim Vas niekdo gnubox??..pretoze sa mi neda zaregistrovat na http://www.Symbiansigned.com a este by som xcel poprosit poslat m-router a gnubox pretoze mi tie linky nefunguju. dakujem
  mail: mirec@nanet.sk

 52. Lofas Says:

  6. Vytvoriť v mobile APN: Bt (data call/dátové volanie/, 2222, meno, heslo/dal som svoje do systému – nie je podm./, nevyžadovat heslo, autentif: normally, rozsirene nastavenia: PPP: ano, Pouzit script: ano, Script: žiadny). Urobit si aj kopiu Bt(01) ak by sa niečo nezadarilo. V prípade chyby a delete records v Gnuboxe by ste ho museli tvoriť znova.

  pres tohle se nemuzu dostat v mobilu nemuzu nic nastavit

 53. martin Says:

  Zdravim, super navod, jen mam problemy se pripojit… BT mam od BlueSoleil, ale mam problem, komunikuje s mobilem na COMM7 a gnubox porad hlasi COMM5. pls poradte lidi… ja su z toho nestastny… uz newim co kde a jak…

 54. vetristo Says:

  Dakujem za postup, mam len jeden zasadny problem! Ked nastavim ako access point v telefone Bt, po pouzivani Gnuboxu sa strati a telefon ho prestane ponukat medzi moznostami pripojenia. To znamena, ze vzdy skoncim na bode 7 postupu, lebo nemam ako odskusat browser. Nevies mi poradit?
  A este by som ta chcel poprosit, ci by si nemohol zrozumitelnejsie napisat to vytvaranie APN … neviem, ktora polozka je ktora (kedze N80 ma zjavne trochu ine polozky v “connection menu” ako N73)

  (Mam N80 (RM-92) FW. 4.0707.0.7)

 55. vlasyk Says:

  END!!! Vážení priaznivci! Tento N73 BLOGG končí svoju činnosť. END!!!

  Všetky články, otázky, aktuality a software
  Symbian 9.1 v3rd sú postupne presúvané na:

  NEW SITE: http://symbianmania.sk

  Zaregistrujte sa prosím na mojej novej stránke a
  tam smerujte aj svoje dotazy na ktoré sa teším!
  Srdečne zdraví Vlasyk. Ďakujem za pochopenie.

 56. Gadzo Says:

  Tak som to rozbehal bez Mroutera. Aplikácia signsis, čo je tu je vadna – chyba bola tam. Ešte musím niekde pohľadať Operu, lebu ked ju stiahnem z tohto blogu, tak mi hlási, že je tam trojan.

 57. vlasyk Says:

  Ahoj Gazdo, odpisujem zatial stale tu, nemam stale cas na novu stranku. Dakujem za poznatky k Opere. Ubezpecujem, ze ked som jutam daval, NOD v tej dobe virus nehlasil z key*enu. Budem musiet najst nieco lepsie, alebo ak mas posli.. Taktiez by si mohol napisat postup bez m-Routera, urcite by to zaujimalo viacerych ako si to skombinoval(ci si musel gnubox tiez zmagorit, alebo ci to slo normalne)a som rad ze sa tym tak dlho zaoberas. Mna to preslo po prvom otestovani s m-R ked sa to rozbehlo, dalej som nemal na to nervy. Neviem ci signsis u mna je vadny, doteraz s tym certifikujem aplikacie a neni s tym ziaden problem. Ak Ti ocertifikovalo Gnubox nieco lepsie a mas posit ze moj signsis tam urobil chybu a overil si to po opatovnom formate, rad to este vyskusam, ak topresnejsie popises. Uz to vlastne ani nepotrebujem, lebo zdielam Rychly net aj v mobile, ale hlavne ostatnych to bude zaujimat. Vdaka ahoj

 58. Gadzo Says:

  Ahoj.
  Gnubox som musel zmagorit, lebo ohlásil plnú pamäť. Ak bude záujem, na signsis pošlem link. Operu som bez viru nenašiel nikde, ale našiel som, ako obnovovať trial. Treba v MT cez browser prejsť na položku c//system/data/viger.dat. Túto položku treba vymazať, potom beží trial odznova 30 dní. Podaril sa mi rozbehať aj e-mail klient z MT cez BT. IM+ – komunikátor, LCG Jukebox on-line rádia, weather ..z benq siemens. Teraz sa snažím ešte o on-line TV, ale z N73 Real player nechce spolupracovať s pripojením cez BT.
  Rozbehal som to vdaka Tebe Vlasyk, aj ked z niektorými vecami som sa potrápil viac, než dosť. Dík.

 59. gadzo Says:

  Tak už šlape aj live TV 🙂

 60. Peter Says:

  Zdravim. je mozne nejak certifikovat Gnubox aj bez funkcnej stranky https://www.symbiansigned.com?
  dakujeeem

 61. r1z1ko Says:

  zdravím…chcel by som niekoho poprosiť či by mi s tým vedel pomôcť…najlepšie cez ICQ-485582049

 62. kayzersozer2000 Says:

  Can U make A video witth camrecorder or something els

 63. Pepek Says:

  Díky za skvělý návod, povedlo se na E50. Jenom mám problém se streamem videa, RealPlayer nebere přístupový bod “Bt”. Nevíte někdo jak tohle zpravit? Petr

 64. JLP Says:

  Funguje!!! Uz sa mi to podarilo rozbehat na N73, spolu s Windows Vista a ovladacmi Widcomm 6.0.1.3700. 🙂 DIIIIIIIIIIIIIIKY!!!!

 65. Tomas Says:

  Nazdar mam mensi problem s instalaciou nemohol by mi to niekto este raaz vysvetlit??a kde sa da stiahnut ten GNUBOX lebo tam sa uz neda!!!Neni este nejaky spozob ako sa pripojit ??ak mi vie niekto poradit tak mi napiste prosim vas na: Tomass41@azet.sk

 66. Tomas Says:

  JLP nevies mi poradit ako to spojazdnit???ak vies tak na Tomass41@azet.sk alebo 230-972-282 diki moc…

 67. Broslowski Says:

  Takze teoreticky to pojde cez klasicky datovy kabel???

 68. martin Says:

  dakujem pekne za navod. Som si k tomu sadol troska na dlhsie lebo mi to neslo a neslo…a nakoniec po najnovsich ovladacoch na BT idu krasne vsetky COM porty, bez mi to na COM6. A este by ma zaujimalo ci to pojde rozbehat aj na inych PC (VISTA) ale naraz, ze ci to podporuje nejaky kvazi profily, ze takto sa pripajam ked je v dosahu tento PC, a takto ked je zas tento…no nic pojdem to asi skusat…program ma celkom vela moznosti a staci si s tym vyhrat 🙂

 69. majco Says:

  supééér fičiii mi to ako má ani som navod nedočital cely nebolo treba som to rozbehol ani neviem ako ale ide to a som velmi rad diki moc:D


 70. chcel by som sa spytat ci by ste nezverejnili navod aj pre Mac OS X


 71. ja mam 3310 a mam tam bt a nechce mi to ist. mam tam aj wifi ale ces to to tiez nejde. nevite mi poradit

 72. hc95vb Says:

  dsfsdfs67877 test test

 73. layer Says:

  čau. odkazy na programy nefungujou.. a navíc nemůžu sehnat na nokii 5800 nemáte ho někdo?? kdyžtak prosím o upload dik.

 74. Johng219 Says:

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea ceffdckekdab

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s